B.C. grower’s frustration with dried-out Christmas tree plants idea for her own tree farm


Vánoční stromek Leslee Lucy koupený v obchodě přinášel do sezóny frustraci místo radosti.

Lucy, která žije poblíž Merrittu v jižním vnitrozemí BC, si pamatuje, že strom z roku 2020 byl v tak špatném stavu, že by ani nenasákl vodou.

“Jak jdou Vánoce, tak to jen visí, visí, visí. Věci padají, a když jsem to vyhodila, měla jsem syčivý záchvat,” řekla Lucy CBC. Svítání Kamloops hostitel Shelley Joyce. “A já jsem si myslel, ‘Odteď si budu pěstovat svůj vlastní zatracený strom’.”

Tím okamžikem mrzutosti byl vznik Lucy’s Tree Farm, o které Lucy doufá, že vyprodukuje první úrodu vánočních stromků na podzim roku 2025 nebo 2026. Až přijde čas, plánuje prodat stromky v místní komunitě a poskytnout je rodině. a přátelé.

Finanční plánovač s lesnickým zázemím

Pro Lucy nebyla myšlenka založit farmu na vánoční stromky úplným skokem do neznáma. Přestože je certifikovanou finanční plánovačkou již 24 let, pochází z lesnické rodiny. Po nějakém průzkumu, sledování YouTube a získání tipů od svých „lesnických lidí“ byla připravena na jaře 2021 prorazit na svém sedmiakrovém pozemku.

Jedna žena klečí a dvě ženy stojí za ní, jedna s lopatou, na zemědělské půdě, se zataženou oblohou v pozadí.
Leslee Lucy klečí na svém pozemku poblíž Merritt, BC, se sestrami Susan, vlevo, a Judy za ní. Lucy proměnila sedm akrů půdy na farmu s vánočními stromky. (Leslee Lucy)

Lucy zasadila 300 sazenic douglasky – každá asi 12 palců na výšku – ale říká, že žhnoucí horké podmínky v té letní tepelné kupole, následované extrémními mrazy v zimě, zničily asi 60 procent z nich. Neohroženě zasadila na jaře 2022 dalších 200 sazenic. Tentokrát zkusila balzám a daří se jim.

“Douglasky stále trochu bojují, ale balzámy byly na podzim dvě stopy – během léta se zdvojnásobily,” řekla.

Za tři až čtyři roky Lucy říká, že by měla mít stromy vysoké pět stop a připravené na zdobení.

Zatímco na prodeji vánočních stromků se dají vydělat peníze, Lucy říká, že to není jejím záměrem. V rámci komunity Merritt plánuje účtovat 10 dolarů za stopu – tedy 50 dolarů za pětimetrový strom – což je podle ní polovina toho, co by mohla účtovat ve Vancouveru.

Lucyina skutečná vize je, aby si její stromy užívali přátelé a rodina. A má spoustu rodinných příslušníků – 70 lidí na její straně a 40 na straně jejího manžela. Mezi nimi říká, že mají 16 vnoučat.

“Mám představu velkého venkovního ohně a vánočních melodií. O tom to celé je,” řekla.

Malý strom se zeleným jehličím je zobrazen na malé hlíně s kousky dřeva kolem něj.
Na Lucy’s Tree Farm poblíž Merritt, BC, je zobrazen nově zasazený strom, kolem kterého jsou otřesy na ochranu před větrem a jižním sluncem. (Leslee Lucy)

BC má chronický nedostatek vánočních stromků

Zatímco Lucy’s Tree Farm nebude na scéně vánočních stromků v BC hlavním poskytovatelem, Paul Huesken říká, že je rád, že ve hře vidí dalšího pěstitele. Je prezidentem BC Christmas Tree Association (BCCTA) a říká, že provincie má nedostatek stromů už deset let, což je situace, kterou zhoršily nedávné klimatické problémy.

Huesken, který vlastní Woodsong Christmas Trees asi 100 kilometrů východně od Vancouveru, poukazuje konkrétně na dopad tepelné kupole v roce 2021, kdy teploty v různých částech BC – včetně Lucy’s Tree Farm v Merrittu – vyletěly nad 40 C. Aby bylo možné úspěšně fungovat, Huesken říká pěstitelé si mohou dovolit jen asi pětiprocentní úmrtnost svých čerstvě zasazených plodin. Ale na jednom ze svých polí říká, že kvůli extrémnímu horku přišel o 80 procent úrody.

Huesken říká, že letošní sucho na konci sezóny v BC také poškodilo mnoho pěstitelů.

Další důvod nedostatku vánočních stromků na trhu BC je podle něj ekonomické povahy.

“Dříve pocházely stromy z Washingtonu a Oregonu, ale dolarové rozdíly to ovlivnily. A v posledních letech stromy pocházely z Quebecu a Ontaria v New Brunswicku, ale teď máte náklady na dopravu.”

Svítání Kamloops6:56Merritt žena rostoucí vánoční stromky

Na začátku pandemie žena v Merrittu zasadila několik stromů a založila Lucy’s Tree Farm.Source link

Leave a Comment