How chosen families can be a lifeline for LGBTQ+ immigrants over the holidays


Období dovolených je synonymem pro ořezávání stromů, krůtí večeře a setkávání rodin.

Ale pro mnoho queer imigrantů mohou být Vánoce stresující a osamělé. Říká se, že vybraná rodina může být v této době záchranným lanem.

“Toto jsou přátelé, váš kmen, který najdete na své cestě jako imigrant. Pomalu odfiltrujete lidi. A ti, kteří opravdu zůstanou, jsou vašimi spřízněnými dušemi,” řekl CBC Ritesh Matlani, filmař a květinový designér se sídlem v Surrey, BC. První vydání moderátor Stephen Quinn.

Od Diwali do Vánoc Matlani říká, že slaví všechny svátky se svou vybranou rodinou.

“Nevyrostl jsem se sněhem a takovou zimou, takže si toho každý rok vážím… Vánoce jsou vyvrcholením dobrých časů,” řekl Matlani.

V této tradici není sám.

Fotografie vánočních ozdob před domem v Santa Claus Lane (84th Avenue a 209A Street) ozdobená třpytivými světly a svátečními ozdobami v Langley, BC
Pro mnoho členů queer komunity, zejména přistěhovalců, jsou Vánoce svátky strávené se svými vybranými rodinami. (Ben Nelms/CBC)

Fredy Mendoza, filmový umělecký režisér z Vancouveru a instruktor produkčního designu na filmové škole ve Vancouveru, říká, že tráví prázdniny se svou vybranou rodinou – skupinou přátel, která ho podporovala „v dobrém i zlém“.

Vzpomíná si, jak vyrůstal v kolumbijské Cartageně a cítil se diskriminován jako divný křesťan, který se o prázdninách nevešel do formy.

“Pro lidi v naší komunitě by to mohl být skutečně spouštěcí moment, ale získat to zpět a udělat to vlastní a mít k tomu trochu divnosti je, myslím, něco mocného a krásného,” řekl.

Mendoza i Matlani našli způsob, jak si zpestřit svátky svou prací.

Jako květinový návrhář Matlani říká, že jeho květiny se vždy dostanou na stůl, když navštíví svou vybranou rodinu během vánočních večírků a večeří.

“Nepůjdu k nikomu domů bez květin, které jsem vyrobil nebo dal dohromady,” řekl se smíchem a dodal, že jeho přátelé nyní očekávají, že jim přinese květiny na stůl.

“Máme soubor dovedností, všichni jsme umělci a kreativní. A tak nacházíme způsoby, jak naplnit svátky naší vlastní kreativitou.”

Mendoza, který letos pracoval jako umělecký ředitel na třech vánočních projektech, říká, že ve všech jeho show vystupovala queer osoba.

“Myslím, že je to tak silné… poselství pro naši komunitu,” řekl.

“Opravdu se mi líbí, že máme šanci vidět v televizi více pořadů, které představují různé páry, různé lidi a různé odstíny pleti.”

Význam vybraných rodin

Podle Jen Marchbank jsou vybrané rodiny pro queer lidi opravdu důležité, zejména queer senioři, označovaní také jako duhové seniory.

Profesor genderu, sexuality a ženských studií na Univerzitě Simona Frasera a viceprezident Surrey Pride Society říká, že duhoví senioři mají méně kontaktů s rodícími se rodinami než většina populace.

“I když mají rodinu, pokud mají děti, je méně pravděpodobné, že je budou podporovat,” řekla.

Fotografie Jen Marchbank, která je profesorkou genderu, sexuality a ženských studií na Univerzitě Simona Frasera a viceprezidentkou Surrey Pride Society.
Profesorka gender, sexuality a ženských studií Jen Marchbank říká, že pro queer lidi jsou důležité vybrané rodiny, zejména queer seniory. (Vložil Jen Marchbank)

Říká, že duhové organizace pořádají v tomto ročním období funkce, aby zajistily spojení a komunitu pro lidi, kteří se cítí izolovaní.

“A to neznamená, že si vybíráte lidi, kteří se stanou adoptovanou babičkou nebo co,” dodává.

Říká, že je to příležitost vybudovat komunitu, navázat spojení a umožnit lidem sdílet některé prvky svého života společně.

“Ať už slavíte jakýkoli svátek, od Chanuky po Kwanzaa po Vánoce, lidé se mohou cítit izolovaní. Poskytování příležitostí, kde lze tuto izolaci zmírnit, je skvělá příležitost.”

V průběhu let Marchbank a její manželka, oba přistěhovalci do Kanady, organizovali vánoční setkání a večeře pro LGBTQ+ mládež, která byla odcizena od svých rodin.

“Tohle není jen kus altruismu,” řekla.

“Bylo potěšením nabídnout oslavované společné jídlo. Absolutní privilegium.”

První vydání8:31Svátky mohou být pro řadu lidí, včetně mnoha členů queer komunity, namáhavé, a to platí zejména pro přistěhovalce.

Ritesh Matlani je filmař a květinový designér se sídlem v Surrey. Fredy Mendoza je filmový umělecký režisér z Vancouveru a vyučuje produkční design na Vancouver Film School.Source link

Leave a Comment