Justin Trudeau looks back on a tumultuous 2022 in year-end interview with CBC


Jak kalendář odpočítává poslední prosincové dny, Kanaďané si berou čas na zamyšlení nad uplynulým rokem – a premiér Justin Trudeau není výjimkou.

V rozhovoru na konci roku s hlavní politickou korespondentkou CBC News Rosemary Bartonovou se premiér Justin Trudeau dotkl řady témat, která byla v roce 2022 pro Kanaďany hlavní.

Celý rozhovor odvysílá televize CBC v neděli v 11:30

Zde je pět klíčových témat, o kterých předseda vlády jednal.

CBC News Special: Koncový rozhovor s premiérem Justinem Trudeauem (2022)

Premiér Justin Trudeau se posadil s hlavní politickou korespondentkou CBC News Rosemary Bartonovou k rozhovoru na konci roku.

Zákon o mimořádných událostech

Trudeauova vláda použila zákon o mimořádných událostech 14. února poprvé v 34leté historii zákona, aby řešila protesty proti omezení COVID-19 v Ottawě a na řadě kanadských hraničních přechodů.

V tu chvíli demonstranti, kteří byli součástí samozvaného Konvoje svobody, na týdny blokovali centrum Ottawy a později začali blokovat hraniční přechody a v důsledku toho vrčely klíčové obchodní cesty.

Odvolání zákona (který byl odvolán o něco málo více než týden později) dalo federální vládě dočasné pravomoci vypořádat se s protesty – ale také vyvolalo velkou kritiku ze strany demonstrantů, opozičních politiků a obhájců občanské svobody.

Barton se Trudeaua zeptal, zda si myslí, že země utrpěla nějakou dlouhodobou škodu kvůli jejímu vyvolání.

“Ve velmi omezené míře splnilo úkol, pro který byl přiveden,” odpověděl Trudeau.

“Nikdo nebyl vážně zraněn, nikdo z toho neměl žádné trvalé následky a situaci to vyjasnilo.”

Po týdnech demonstrací v sobotu 19. února 2022 se policie stěhuje do centra Ottawy poblíž parlamentního kopce od demonstrantů. (Cole Burston/The Canadian Press)

Po týdnech slyšení, která začala v říjnu, nyní EK pro veřejný pořádek zvažuje, zda bylo použití zákona oprávněné. Zpráva Parlamentu má být předložena do února příštího roku.

“Je nešťastné, že jsme to museli použít. Nechtěl jsem použít zákon o mimořádných událostech,” řekl Trudeau Bartonovi. “Ale když jsme se dostali k tomu bodu, jak jsem řekl v komisi, byl to jeden z mála nástrojů, které zbyly.”

Trudeau uvedl, že se těší na doporučení komise, jak by bylo možné podobné situace v budoucnu řešit.

Omezení střelných zbraní

Trudeauova vláda se v posledních měsících dostala pod palbu kvůli kontroverznímu pozměňovacímu návrhu k jejímu návrhu zákona o zbraních, Bill C-21.

Návrh zákona byl původně zamýšlen zakázat ruční zbraně, ale ve výboru byl přijat pozměňovací návrh by rozšířil seznam zakázaných zbraní o některé lovecké pušky.

Trudeau a jeho kabinet mají trval na tom, že se nezaměřují na lovce s touto legislativou. Ale ve svém rozhovoru s Bartonem Trudeau řekl, že některé lovecké pušky budou podle nového zákona zakázány, pokud bude schválen.

Patrick Deegan, vedoucí střelnice na Shooting Edge, si prohlíží dalekohled dlouhé zbraně v obchodě v Calgary 15. září 2010. Premiér Justin Trudeau říká, že zákaz střelných zbraní jeho vlády by mohl zasáhnout některé lovecké pušky, pokud mají stejné vlastnosti. útočná zbraň. (Jeff McIntosh/Canadian Press)

“Budu zcela upřímný. Jsou tam nějaké zbraně – ne mnoho, ale některé – které lovci nyní používají k lovu, které jsou přemožené nebo mají vlastnosti, které z nich dělají zbraně útočného stylu,” řekl.

Premiér řekl, že legislativa není určena ke kriminalizaci těchto lovců a trval na tom, že by existoval program zpětného odkupu zbraní, které spadají do působnosti zákona.

Válka na Ukrajině

Když Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu, Kanada a další západní spojenci začali nabízet pomoc na podporu ukrajinské armády a začali přijímat uprchlíky jako miliony začaly prchat ze země.

Rusko v posledních měsících utrpělo značný počet klíčových ztrát, ale má zesílil raketové útoky na ukrajinskou civilní infrastrukturu.

Západní spojenci jednali o novém Marshallův plánbalíček pomoci pro Ukrajinu – masivní injekce zahraničního kapitálu na financování poválečné obnovy země. Barton se Trudeaua zeptal, jak se Kanada zapojí do rekonstrukce. Řekl, že Kanada bude hledat způsoby, jak se zapojit, ale trval na tom, že velení bude nakonec Ukrajina.

Je zobrazena těžce poškozená budova s ​​izolovaným požárem.
Následky ruského raketového útoku na bytový dům ve městě Kryvyi Roh na Ukrajině. (Ukrajinská pohotovostní služba/The Associated Press)

“Kanada bude absolutně součástí rekonstrukce, ale víme, že Ukrajina musí být v jejím středu,” řekl. “Musí to řídit.”

Trudeau řekl, že skutečnost, že válka trvá tak dlouho, ukazuje, že Rusko svého souseda hrubě podceňuje. Řekl také, že Ukrajinci, kteří přišli do Kanady a přejí si z ní udělat svůj trvalý domov, jsou vítáni, aby tak učinili.

“Mnoho z nich chce zůstat. Budou vítáni a nadále budou mimořádnými Kanaďany a hrdými Ukrajinci zároveň,” řekl.

Ekonomika

Kanaďané v roce 2022 zasáhli do svých peněženek kvůli nárůstu životních nákladů v měřítku, jaké za desítky let nebylo vidět.

Zatímco inflace se začala snižovat, ceny některých nezbytností – jako jsou potraviny – stále rostou.

Kanadský statistický úřad uvádí, že meziroční míra inflace potravin minulý měsíc dosáhla 11,4 procenta, z 11 procent v říjnu. Ceny benzinu klesly o 3,6 procenta, ale stále jsou o 13,7 procenta vyšší než před rokem.

Žena při pohledu zezadu stojí před bohatou zásobou zeleniny.
Zákazník si prohlíží čerstvé produkty ve stánku se zeleninou na montrealském trhu Jean-Talon. Náklady na potraviny v roce 2022 prudce vzrostly, protože Kanada zažila rekordně vysokou míru inflace. (Ivanoh Demers/Radio-Kanada)

NDP vyzvala federální vládu, aby uvalila neočekávanou daň na ropný a plynárenský sektor a na řetězce obchodů s potravinami – vůdce podnikatelské strany Jagmeet Singh obvinil ze zapojení do „greedflace“.

Trudeau však tuto myšlenku odmítl jako „zjednodušenou“.

“Poslední věc, kterou chceme udělat, je zavést daň, kterou pak lidé přenesou na spotřebitele,” řekl Trudeau.

Trudeau také obhajoval zvýšení úrokových sazeb Bank of Canada. Bank of Canada na začátku tohoto měsíce zvýšila svou základní úrokovou sazbu o 50 bazických bodů na 4,25 procenta ve snaze snížit inflaci.

Banka posunula svou sazbu z funkčně nuly na nejvyšší bod od roku 2008 – nejrychlejší tempo zvyšování sazeb od začátku inflačního cílování v 90. letech. Tato zvýšení sazeb přispěla ke zvýšení sazeb hypoték a nákladů na obsluhu dalších úvěrů.

“V Kanadě máme silné instituce a Bank of Canada jedná nezávisle způsobem, který považuje za nejlepší pro Kanaďany. A my to respektujeme,” řekl Trudeau.

Práce s provinciemi

Nová premiérka Alberty Danielle Smithová minulý měsíc předložila zákon o suverenitě. Nastiňuje, jak provincie hodlá odmítnout prosadit federální legislativu, politiku nebo programy, o kterých se rozhodne, že jsou „škodlivé“ pro zájmy Alberty nebo porušují rozdělení pravomocí v ústavě.

Zatímco odborníci tvrdí, že legislativa je protiústavní, Trudeau se pokusil od tohoto činu distancovat a řekl, že v jednu chvíli „nevyhledává boj“ s Albertou.

Během svého rozhovoru pro CBC Trudeau trval na tom, že může najít společnou řeč se Smithem v určitých tématech.

“Je spousta věcí, na kterých můžeme pracovat,” řekl.

Premiérka Alverty Danielle Smithová promlouvá k médiím na pódiu s vlajkami Kanady a Alberty za zády.
Kritici označili suverenitu Alberta Premier Danielle Smith v rámci zákona United Canada za nedemokratickou a ústavně nezdravou. (Jason Franson/The Canadian Press)

“Určitě si myslím, že posun vpřed při dosažení dohody ve zdravotnictví je něco, co ji zajímá,” řekl Trudeau, když ho Barton tlačil, aby zvolil konkrétní politiku.

Stav zdravotní péče však zůstává problematickým bodem Alberty a ostatních provincií.

Ottawa a provincie se shodují, že zdravotní systém země čelí krizi. Když se ale minulý měsíc sešli ministři zdravotnictví ve Vancouveru, aby uzavřeli dohodu, neshoda ohledně financování zabránila jakémukoli pokroku.

Provincie vyzvaly federální vládu, aby zvýšila svůj podíl na financování zdravotní péče. Ottawa však trvá na tom, že nenabídne žádnou hotovost, dokud provincie nebudou souhlasit se splněním určitých podmínek – jako je zvýšení přístupu k rodinným zdravotním službám.

SLEDOVAT | Trudeau chce ujištění, že federální peníze zlepší zdravotní služby:

„Nemá smysl dávat více peněz do rozbitého systému“: Trudeau o financování zdravotní péče

V rozhovoru na konci roku s hlavní politickou korespondentkou CBC News Rosemary Barton, premiér Justin Trudeau řekl, že jakékoli zvýšení federálního financování zdravotní péče pro provincie musí být spojeno s určitými pravidly, aby bylo zajištěno, že dodatečné dolary půjdou k měřitelným a lepším výsledkům pro Kanaďany. .

“Kdybych posílal lidem všechny peníze, které potřebují v provinciích, neexistuje žádná záruka, že… lidé by v nemocnicích čekali méně času,” řekl Trudeau. “Nemá smysl dávat více peněz do rozbitého systému.”

Slepá situace nastává, protože mnoho zdravotnických zařízení, zejména dětských nemocnic, se potýká s nedostatkem personálu a převažující poptávkou v důsledku kombinace COVID-19, chřipky a respiračních infekcí.

Quebecký premiér Francois Legault řekl, že po úterním setkání s premiérem si je jistější, že premiéři a federální vláda mohou dospět k dohodě o zdravotní péči za dlouhodobé navýšení finančních prostředků.

“Opravdu jsem cítil, že existuje touha pokročit v této otázce,” řekl Legault. “Myslím, že jdeme správným směrem.”Source link

Leave a Comment