Public health, buy-in from gay and bisexual men helped get Canada’s mpox outbreak under control


Agresivní reakce veřejného zdraví a okamžitá pomoc od mužů, kteří mají sex s muži – skupina nejvíce postižená epidemií – pomohla v Kanadě omezit mpox, říkají lékaři veřejného zdraví.

Vysoká proočkovanost a změna chování – většinou u gayů a bisexuálních mužů – téměř odstranily virové onemocnění dříve známé jako “opičí neštovice” protože případy vyvrcholily v létě.

“Je to pozoruhodný příběh úspěchu v epidemii, která byla zcela nepředvídatelná a měla významné celosvětové rozšíření,” řekl Zain Chagla, lékař infekčních chorob a profesor na McMaster University.

“Komunita byla skutečně využita k ochraně svých vlastních a udělala pozoruhodnou práci při dosahování sítí, které potřebovala, aby se dostala k těm, které typičtí úředníci veřejného zdraví nemohli.”

Mpox je virové onemocnění blízce příbuzné neštovicím, které se šíří blízkým fyzickým kontaktem a může přeskakovat ze zvířat na člověka.

Nejběžnější ve střední a západní Africe, mpox se jinde ve světě vyskytuje jen příležitostně. Ale na začátku května se poprvé objevilo několik ohnisek současně v neendemických zemích, jako je Kanada a Spojené státy.

Ačkoli gayové nejsou nijak zvlášť náchylní k tomu, aby se nakazili virem, zhruba 99 procent případů zaznamenaných v Kanadě bylo mezi muži, většinou gayi nebo bisexuály, uvádí Kanadská agentura veřejného zdraví. řekl na vrcholu ohniska.

Po prudkém nárůstu celkového počtu případů od května do konce srpna počet případů mpox v Kanadě od té doby stagnoval.

Protože tak málo Kanaďanů se nyní nakazilo mpoxem, některé provincie přestaly poskytovat rutinní aktualizace o této nemoci. Kanadská Agentura pro veřejné zdraví nyní považuje současné úrovně mpox za „nízké“.

Tento obrat je způsoben řadou faktorů, řekl Chagla. Za prvé, mpox se šíří dlouhodobým blízkým kontaktem, a proto je snáze kontrolovatelný pomocí sledování a izolace kontaktů než přenosnější nemoci, jako je COVID-19.

Zadruhé, většina vlád již má po ruce zásoby vakcíny proti neštovicím, aby se chránily před náhodným propuknutím nebo hrozbou bioterorismu. Vakcína s názvem Imvamune byla schválena organizací Health Canada již v době, kdy se zde začaly objevovat případy mpox a mohla být okamžitě použita.

Dr. Zain Chagla, lékař infekčních nemocí a docent medicíny na McMaster University, řekl, že několik faktorů hrálo ve prospěch Kanady, když došlo na čelit vypuknutí mpox. (Craig Chivers/CBC)

A konečně, rozsáhlá reakce veřejného zdraví – která se silně opírala o skupiny zabývající se sexuálním zdravím mužů – přesvědčila gaye a bisexuální muže, aby se nechali očkovat, omezili své sexuální kontakty a izolovali se při nástupu příznaků.

“Bylo velmi brzy a agresivní zaměření na ohrožené komunity a brzy a významné zaměření na partnerství v této komunitě, aby se zajistilo, že vzdělávání, zasílání zpráv, pomocné poradenství – to vše bylo bilaterální,” řekl Chagla.

Základní zapojení

Dane Griffiths je ředitelem Gay Men’s Sexual Health Alliance, organizace na podporu sexuálního zdraví se sídlem v Torontu. O mpox se prý poprvé dozvěděl po květnových zprávách, že případy byly objeveny v západní Evropě.

O méně než týden později, úředníci oznámili, že první případy mpox v Kanadě byl nalezen v Montrealu.

Aliance reagovala vytvořením specializované webové stránky mpox, provozováním informační kampaně na několika platformách sociálních médií, navržením zdrojů pro nastavení klinické péče a spoluprací s letními festivaly, jako je Toronto Pride, s cílem zvýšit povědomí o rizicích pro účastníky.

Dobrovolníci s Pride Toronto nesou velkou duhovou vlajku během 2019 Pride Parade v Torontu, neděle 23. června 2019. (Andrew Lahodynskyj/The Canadian Press)

Griffiths řekl, že aliance by se mohla opřít o svou stávající síť, aby šířila zprávy o veřejném zdraví „přímo do komunity“, která čelí nejvyššímu riziku.

“Myslím, že jsme opravdu vzali rady zdravotnických úředníků a zástupců komunity velmi vážně,” řekl Griffiths. “A proočkovanost byla výjimečně vysoká.”

Ačkoli je obtížné odhadnout procento gayů a bisexuálů v Kanadě, kteří dostali vakcínu proti mpoxu, Kanadská agentura veřejného zdraví v e-mailu CBC uvedla, že kliniky pro očkování aplikovaly 111 520 dávek vakcíny Imvamune od 13. listopadu 2022. .

Celá série přípravku Imvamune jsou dvě dávky, ale kvůli omezené dostupnosti na začátku vypuknutí byla většina vysoce rizikových lidí vyzvána, aby si vzala pouze jednu.

Griffiths nyní řekl, že ohnisko je více omezené, prioritou aliance je povzbudit lidi, kteří dostali svou první dávku, aby doplnili očkování.

Ohnisko celosvětově „ustupuje“.

Rosamund Lewis, technický vedoucí pro mpox ve Světové zdravotnické organizaci, uvedla, že stav v Kanadě je podobný ohniskům ve Spojených státech a některých evropských zemích. I když se stále objevují nové případy, celkový celkový počet rychle klesá.

“Znamená to, že ohnisko ustupuje,” řekl Lewis. “Je to samostatné.”

Lewis řekl, že kanadská epidemie následovala “klasickou zvonovou křivku”, s rychlým nárůstem případů během léta, po kterém následoval krátký vrchol a od té doby prudký pokles.

“Nízkoúrovňová cirkulace” pravděpodobně v Kanadě přetrvává, řekl Lewis, přičemž malá skupinová ohniska zůstávají nehlášená.

I když někteří představitelé Světové zdravotnické organizace ano řekl, že je to možné k odstranění mpox v Evropě je nepravděpodobné, že by tato nemoc byla celosvětově zcela odstraněna.

Christopher Labos, montrealský kardiolog s diplomem z epidemiologie, řekl, že přítomnost „zvířecího rezervoáru“ znamená, že virus může vždy skočit zpět do lidí – i když případy klesnou až na nulu.

V současné době se ohniska omezují převážně na africké země, kde jsou případy způsobeny jiným kmenem, než je ten v Kanadě.

Chagla řekl, že pokračující výskyt případů v zámoří podtrhuje potřebu globálního úsilí o očkování, aby se zabránilo budoucím celosvětovým ohniskům.

„Tohle nemusí být naposledy [mpox] událost, kterou vidíme,“ řekl.Source link

Leave a Comment