The COVID-19 virus keeps evolving. These ‘disease detectives’ are on the case


Omicronová varianta viru, který způsobuje COVID-19, byla loňským nemilým prázdninovým překvapením. O více než rok později volně propojená skupina „detektivů nemocí“ po celé Kanadě nadále hlídá klíčové mutace.

Představitelé Světové zdravotnické organizace (WHO) tvrdí, že Omicron je schopen přecházet z člověka na člověka lépe než předchozí verze viru.

A tak výzkumníci přesunuli svou pozornost na Omicronovy potomky.

“Jsme připraveni přijmout další vlnu nové varianty, která by se mohla objevit? Nemyslím si to,” řekl Mike Ryan, krizový šéf WHO, o posledním propuknutí Číny na poslední plánované tiskové konferenci v tomto roce. dne 21. prosince.

Výzkumníci hledají mutace v genetické sekvenci viru, který by mohl nabídnout variantě růstovou výhodu oproti předchozím verzím, způsobit závažnější onemocnění nebo mu pomoci obejít naši imunitní obranu.

“Omicron, nejnovější varianta obav, je nejpřenosnější variantou, jakou jsme dosud viděli, včetně všech subvariant, které jsou v oběhu, je jich více než 500. Budeme tedy i nadále svědky nárůstu infekce po celém světě,” řekl. Maria Van Kerkhove, technická vedoucí WHO pro COVID-19.

Je důležité pokračovat ve sledování známých variant a také být schopni detekovat nové, aby bylo možné strategie v případě potřeby upravit, řekla.

Jako vlk v rouše beránčím

Kanadskému sledovači variant Fioně Brinkmanové nabízejí mutace v genetických sekvencích SARS-CoV-2 důležité stopy identifikovat trendy a detekovat nové shluky případů nebo ohnisek.

“Tyto virové sekvence vyprávějí malý příběh o tom, co se právě děje, a dávají nám tušení o tom, jaký příběh bude následovat,” řekl Brinkman, profesor molekulární biologie a biochemie na Simon Fraser University.

“Vezmete si tato data a pak se snažíte být detektivem.”

Cestující jsou na snímku v zavazadlovém prostoru na letišti.
Cestovatelé jsou na snímku na mezinárodním letišti ve Vancouveru po vydatném sněžení v Britské Kolumbii minulý týden. Kanadští lékaři a vědci očekávají po prázdninách nárůst případů COVID-19. (Ben Nelms/CBC)

Když virus zmutuje na něco, co je pro náš imunitní systém těžší rozpoznat, pak je těžší bojovat s infekcí.

“Je to doslova jako když si vlk oblékne ovčí oděv,” řekl Brinkman.

Brinkman a její tým v současné době sledují „celou polévku variant“, částečně proto, aby předpověděli, co by se mohlo stát, aby zdravotničtí pracovníci mohli plánovat personální obsazení uprostřed přetrvávajícího nedostatku, překročení pohotovostní oddělení a nedostatek primární péče.

“Jak velký bude tento dopad v lednu, po prázdninách?” zeptal se Brinkman. “Nedivili bychom se, kdybychom viděli hrbol v případech.”

Hledá se hlavní nová varianta

Jinde v zemi se Art Poon nazývá vědcem, který se specializuje na sledování virů – jak se vyvíjejí a jak se šíří. Jeho denní práce se zaměřuje na HIV.

Vědci použijte “molekulární strouhanky” zanechané virem, abyste zjistili, kam se COVID mezi zeměmi přesunul, řekl.

“Hledali bychom rychlý nárůst počtu infekcí,” řekl Poon, docent evoluce virů a bioinformatiky na Western University v Londýně, Ont. “Šíří se rychleji, než bychom čekali?”

Ale pokles testování a sekvenování viru znamená, žejízda naslepo“Při pokusu o přesné předpovědi,” řekl Brinkman.

Poon, Brinkman a desítky dalších stopařů po celé Kanadě setkávat se každý týden virtuálně a uplatňovat své výpočetní a modelovací dovednosti na COVID-19. Své poznatky o sekvenování také sdílejí s mezinárodními protějšky.

SLEDOVAT | Komu a jak může Paxlovid pomoci:

Lékárníci z Ontaria mohou nyní předepisovat potenciálně život zachraňující léčbu COVID-19. Ale před scénářem – je průzkum. Lékárnice z Ontaria Kristen Watt hovoří s hostitelkou CBC News Network Hannah Thibedeau o tom, co je součástí tohoto hodnocení; a rozdíl, který může Paxlovid udělat v našem společném úsilí proti COVID-19

Je důležité si uvědomit, že neexistuje „žádná velká nová varianta“, kterou právě vidíme, řekl Brinkman.

“To neznamená, že žádná nenastane. Jednou z důležitých součástí této práce je skutečně zachytit ty nové varianty, které jsou skutečně významné, co nejdříve.”

Obrázek COVID-19 v Kanadě je ve světě stále více jedinečný vzhledem k rozdílům v tom, kdy Omicron zasáhne a jak silně, a také k různým stupňům imunity z očkování.

Žena sedící se skvrnitými brýlemi.
Fiona Brinkman obhajuje sledování variant v Kanadě, protože je nyní těžší použít to, co se stalo jinde ve světě, aby zde bylo možné předpovídat, říká. (CBC)

“Dozor v Kanadě se stane velmi důležitým,” řekl Brinkman. Prosazuje zde sledování, protože je nyní těžší aplikovat to, co se stalo jinde, aby bylo možné předpovídat Kanadu.

Národní údaje z federální vládní pracovní skupiny pro imunitu COVID-19 uvádí, že více než 70 procent lidí v celé zemi bylo nakaženo. Zatímco během Omicronových vln v roce 2022 došlo k velkému nárůstu infekcí, méně lidí ve věku 60 let a starších vykazuje ochranu před protilátkami po infekci.

Kromě COVID-19 Brinkman doufá, že použije nástroje, které vědci vyvinuli během pandemie, ke studiu dalších obtížných infekcí, jako je chřipka.

“Určitě uvidíme nové varianty,” řekl Brinkman. “Zda to bude COVID, nebo jestli to bude chřipka, je jiný příběh.”

Jako četné respirační infekce, jako je COVID-19, chřipka a respirační syncytiální virus Brinkman (RSV) nadále trápí Kanaďany a dále rozšiřuje náš zdravotnický systém a zdravotnický personál, podělil se Brinkman o preventivní rady podložené údaji o veřejném zdraví.

“Jedna z nejlepších masek, které můžete nosit, je nedávná vakcína,” řekla.Source link

Leave a Comment