The virus behind COVID-19 is mutating and immune-evasive. Here’s what that means


Jak se COVID-19 blíží čtvrtému roku, Omicron pokračuje v mutaci a stává se imunnějším, říkají zdravotníci.

V prosinci, Světová zdravotnická organizace uvedené varianty pocházející z Omicronu vykazují větší schopnost uniknout našemu imunitnímu systému.

“Omicron, nejnovější varianta obav, je nejpřenosnější variantou, kterou jsme dosud viděli, včetně všech dílčích variant, které jsou v oběhu,” řekla 21. prosince Maria Van Kerkhove, technická vedoucí WHO pro COVID-19.

Zda to stačí k vyvolání nových vln infekcí, závisí na podmínkách, jako je velikost a načasování předchozích vln Omicron, regionální imunitní krajina a pokrytí očkováním proti COVID-19, uvedla agentura OSN pro veřejné zdraví.

V Kanadě rozdíly v imunitě na úrovni populace a globální trendy naznačují, že by se počet případů COVID-19 mohl v Novém roce zvýšit, uvedli minulý týden zdravotníci.

Co ale mutace znamená, co neznamená a proč na vyhýbavosti imunity záleží? Zde je několik odpovědí založených na tom, co víme v této fázi pandemie.

Co je to mutace?

Mutace je změna v genetickém kódu viru COVID-19. Některé mutace nemají žádný účinek. Jiné vedou ke změnám v proteinech, které mohou být užitečné pro virus tím, že ho učiní lépe přenosným – schopnost přecházet z jedné osoby na druhou. Nebo by mutace mohla být pro virus škodlivá, pokud váš imunitní systém získá výhodu nad patogenem.

WHO poznamenává, že v současné době existuje asi 540 mutací Omikronů, ale pouze pět je „sledováno“ kvůli změnám, jako jsou mutace nebo nárůst prevalence.

The varianty obav vykazují jednu nebo několik vlastností ve srovnání s původní nebo rodovou verzí viru:

  • Způsobit závažnější onemocnění.
  • Vyhnout se nebo uniknout současným vakcínám nebo léčbě.

Zejména lékaři a vědci sledují mutace virového spike proteinu. To je to, co virus používá, aby uchopil naše buňky a pak do nich vstoupil.

Muž v laboratorním plášti drží 3D model spike proteinu z nového koronaviru v modré barvě spojený s protilátkou v červené barvě.
Vědec z Belgie drží zvětšený 3D model spike proteinu (modrý) z viru, který způsobuje COVID-19 spojený s protilátkou (červená) na této fotografii z roku 2021. Koronavirus využívá spike protein k zachycení našich buněk. (Bart Biesemans/Reuters)

Subvarianta BQ 1.1 Omicron je imunní vyhýbavá do té míry, že antivirová léčba nefunguje, Dr. Theresa Tamová, kanadská hlavní hygienička, řekla v polovině prosince.

„Musíme monitorovat vnímavost viru tyto léky“ řekl Tam.

Údaje o genetickém sekvenování také naznačují, že přibývá více imunitně vyhýbavých variant, zatímco BA.5, která dominovala v létě, klesá, řekl Tam.

Přinejmenším to znamená, že případy COVID budou klesat pomaleji s vyšší úrovní infekcí a hospitalizací, jak se odehrává sezóna respiračních virů, řekla.

Jak funguje imunita?

Z pohledu viru profesor imunologie Dawn Bowdish z McMaster University řekl, že pokud virus dovolí našemu imunitnímu systému, aby ho odrazil, byla by to pro mikroba konec. Aby přežili, varianty potomků Omicron, jako je BQ1.1, lemují naši imunitní obranu.

Virus infikuje hostitele, aby vytvořil své kopie. V procesu používání našich buněk jako továrny na viry onemocníme.

Ale ne každý, kdo je viru vystaven, onemocní. Pokud jde o důvod, představte si imunitní systém jako středověký hrad s různými bariérami, jako je zeď obklopující budovu, příkop a poté ozbrojené stráže.

Za prvé, je tu vnější zeď, která zabrání útočníkům. Pro nás je hlavní bariérou, která brání respiračním patogenům, nos. V případě COVID-19 se to, co vědci nazývají „slizniční imunita“, nachází v nosních průchodech a hltanu, běžně nazývaném hrdlo.

Když se virus přiblíží, naše přirozená imunitní odpověď se snaží přivolat pomoc.

“Kdy oni [Omicron subvariants] dostat se do vašeho nosu, úst, když je poprvé vdechnete, mají způsoby, jak vypnout naše přirozené antivirové imunitní reakce,“ řekl Bowdish, který zastává kanadskou výzkumnou katedru v oblasti stárnutí a imunity.

Jakmile se virus dostane přes první vrstvu obrany, protilátky pak začnou působit. Protilátky jsou proteiny, které váš imunitní systém vytváří, aby pomohly bojovat s infekcí. Pracují také na tom, aby vás ochránili před tím, abyste v budoucnu onemocněli stejným virem.

Protilátky se musí “přilepit” na virus, aby byly účinné, řekl Bowdish. Týdny poté, co byl někdo očkován, imunitní systém produkuje spoustu protilátek. I když nedrží tak dobře, jejich počet pravděpodobně nabízí ochranu.

Vědkyně v běžném oblečení.
Dawn Bowdish, imunolog z McMaster University, říká, že nové varianty viru, který způsobuje COVID-19, se dobře skrývají před protilátkami. (Marcy Cuttler/CBC)

Kompromisem je, že tvorba protilátek nám vyžaduje hodně energie, které během týdnů a měsíců ubývají nebo ubývají.

“V souvislosti s Omicronem je dobře zdokumentováno, že čím blíže jste své vakcíně, tím menší je pravděpodobnost, že budete infikováni virem, protože týdny poté, co dostanete vakcínu, jsou hladiny vašich protilátek nebetyčně vysoké,” řekl Bowdish.

COVID může uniknout imunitě

Ale SARS-CoV-2, virus, který způsobuje COVID-19, má jiné způsoby, jak překonat protilátkovou obranu.

“Je to také velmi dobré při skrývání se před těmi protilátkami,” řekl Bowdish.

Vzhledem k tomu, že podvarianty Omicronu se vyhýbají schopnosti imunitního systému jej plně ovládat, jsme nyní náchylnější k opakovaným infekcím než u dřívějších variant, řekla Dr. Hélène Decaluwe, imunoložka a klinická vědkyně.

SLEDOVAT | Co sledovat ve zdravotnictví v roce 2023:

Cesta před kanadským systémem zdravotní péče v roce 2023

Seniorské zdravotní reportérky CBC Christine Birak a Lauren Pelley diskutují o tom, jaké budou nejvýznamnější zdravotní problémy v roce 2023, včetně toho, proč by rok 2023 mohl být rokem zlomu pro napjatý kanadský systém zdravotní péče a budoucnost pandemie COVID-19.

Většina Kanaďanů byli buď infikováni, nebo očkovaní,” řekl Decaluwe, který je rovněž docentem na univerzitě v Montrealu. „Navzdory tomu nemůžeme přenos zcela zablokovat.”

Decaluwe řekl, že hladiny protilátek jsou důležitým způsobem blokování přenosu, ale jejich hladiny také klesají po první infekci.

“Pokud máte základní sérii dvou dávek vakcíny a máte posilovací dávku s tou třetí [dose]můžeme vidět u pacientů, kteří byli infikováni [the combination] pravděpodobně vede k lepší dlouhodobé paměti infekce,“ řekla.

Je to proto, že imunitní systém těla byl vystaven nejen virovému spike proteinu, ale také dalším, které jsou důležité pro naši ochranu před těžkým onemocněním.

Co se stane, když nás protilátky nechrání?

To je to, co Decaluwe a její laboratorní tým zkoumají: odpověď T-buněk. T buňky, typ bílých krvinek, které pomáhají chránit tělo před infekcí, jsou jako ozbrojené stráže vrhající oštěpy na virus COVID z hradní věže.

Když se protilátky nepostarají o virus, naskočí T-buňky, aby zabránily hospitalizaci a smrti na COVID-19 tím, že zacílí a zničí buňky infikované virem. T buňky nezabrání infekci, ale začnou pracovat poté, co virus pronikne.

Lékařský laboratorní technik odebírá vzorek krve pro sérologický test COVID-19 v místě péče v laboratoři BC Center for Disease Control ve Vancouveru. Protilátky lze měřit v malém vzorku krve, ale T-buňky nikoli. (Ben Nelms/CBC)

Decaluwe a její kolegové ze sítě Coronavirus Variants Rapid Response Network (CoVaRR-Net) používají vzorky plné krve od téměř 600 jedinců a pokročilé technologie ke studiu reakcí T-buněk.

Decaluwe řekl, že asi polovina subjektů nadále poskytuje vzorky krve, aby výzkumníkům pomohla podívat se na protilátky a další imunitní buňky, aby podrobně popsali kvalitu jejich reakce.

Protilátky jsou vytvářeny jiným typem imunitních buněk, tzv B buňky.

Když imunitní obrana v nose a protilátky nejsou dostatečně účinné, aby zablokovaly infekci, pak vstoupí do hry T-buňky a B-buňky. Jednou z rolí B-buněk je zapamatovat si vetřelce, aby pomohl vytvořit protilátky, když jsou znovu infikovány. Je to jako kdyby B-buňky byly vyzbrojeny nejžádanějším plakátem, aby mohly použít svůj luk a šípy nebo katapulty proti Omicronu.

Přes výhody imunitního systému a očkování asi 250 lidí v Kanadě týden nadále umírat na COVID-19 za poslední dva týdny, kdy jsou data k dispozici. Mnoho z nich je starší 65 let.

Starší jedinci a lidé s onemocněním ohrožujícím imunitu jsou vystaveni zvýšenému riziku těžkého onemocnění COVID a nejvíce potřebují ochranné posilovače, řekl Decaluwe.

Jejich zranitelnost znamená, že lékařští výzkumníci musí nadále hlídat zvýšený imunitní únik.Source link

Leave a Comment