These B.C. garbage picker-uppers say once you start, it’s impossible to stop


Pro Yasmin Schepensovou z Vancouveru to, co začalo jako projekt fotografování jejího oblíbeného místa na pláži, občas vyústilo v ohromné ​​odhodlání zbavit ho odpadků, jako jsou nedopalky cigaret, obaly od jídla a další kusy plastu.

“Nemohl jsem to tam jen tak nechat, tak jsem to začal sbírat,” řekl 30letý hráč, který se v roce 2016 přestěhoval do Kanady z Belgie.

“A pak jsem si brzy vzal kbelík a kleště na steaky, abych posbíral odpadky… a tak to pro mě začalo.”

Pro Davida Papineaua, grafického designéra ve Vancouveru, to byly masky.

Čtyřiapadesátiletý běžec na dlouhé tratě si jich začal všímat pohozených na chodnících, pod auty a v hromadách listí, a tak se je stejně jako Schepens rozhodl neignorovat.

I on investoval do BBQ kleští a rukavic a za pochodu jimi plní tašku.

Muž s čepicí na hlavě a modrým šátkem kolem krku, v modrém kabátě, drží kleště a malý plastový sáček s osobními ochrannými prostředky, které sebral, a usmívá se do kamery.
Vancouverský běžec David Papineau ukazuje některé z vyřazených osobních ochranných prostředků pro COVID-19, které strávil rok a půl sbíráním, když běhal ve městě. (Janella Hamilton/CBC)

Za rok řekl, že sebral 32 000 kusů odpadků. Toto číslo nyní vzrostlo na více než 47 tisíc. Nyní také sbírá jiné odpadky než masky, jako jsou šálky na kávu.

“Určitě se to pro mě stalo novým normálem a jsem si jistý, že se lidé dívají na toho podivína na Hlavní ulici, který se zastavuje, aby sbíral odpadky ze země, a kroutili hlavami, ale kdyby odpadky sbírali všichni, nebylo by kdokoli na zemi,“ řekl Papineau.

Není těžké najít v komunitách po celém světě lidi, kteří mají ve zvyku uklízet. Japonští fotbaloví fanoušci se na minulém mistrovství světa dostali na titulky po celém světě za úklid stadionů v Katarur.

Zajímavé na tom je, že bez ohledu na to, kolik odpadu posbírají, vždy je toho víc, což může lidi, kteří se snaží něco změnit, odradit.

“Je to trochu prohraná bitva se šálky kávy, něco o Vancouveru,” řekl Papineau. „Milujeme naši kávu, ale zdá se, že ještě víc rádi házíme odpadky na zem.

“Určitě jsem měl za poslední rok a půl pár okamžiků, kdy jsem se ptal, proč to sakra dělám?” řekl.

SLEDOVAT | Tento běžec křižuje ulicemi Vancouveru a sbírá masky a další odpad:

Běžec na dlouhé tratě křižuje Vancouverovou ulicí a sbírá masky a další odpad

David Papineau najde většinu masek, které posbírá poblíž zaparkovaných aut, a říká, že s největší pravděpodobností spadnou na zem, když lidé nastupují a vystupují z vozidel.

‘Neustále posedlý’

Schepensová řekla, že se také potýká s úklidem části své místní pláže, aby se další den vrátila a znovu na ní viděla odpadky. Nyní si také neustále všímá odpadků a cítí se nucena jednat.

“Není dobré, abyste tím byli neustále posedlí, protože posedlost je negativní energie, takže ji musíte nechat jít,” řekla.

Žena v bundě do deště a kapuci drží nástroj na sběr odpadků a odpadků na pláži.
Yasmin Schepens se svými nástroji na sběr odpadků z pláží. (Vložil Yasmin Schepens)

Schepens se stal dobrovolníkem a velvyslancem u Ocean Wise, aby inspiroval lidi k pomoci. Čištění pobřeží je něco ochranářská organizace zajišťuje od roku 1994.

Proběhlo 30 542 úklidů a nasbíralo více než 2,1 milionu kilogramů odpadu na kanadských pobřežích.

Sesbíraný odpad je katalogizovánkterá umožňuje lidem jako Laura Hardmanová, ředitelka Ocean Wise, zacílit tam, odkud pocházejí ty nejurážlivější položky, jako jsou obaly potravin.

“Chcete-li informovat podniky, informujte tvůrce politik a řekněte: “Hej, to je to, co nacházíme na pobřeží.” To je to, o co se v současnosti náš systém, naše infrastruktura, recyklace nestará… co můžeme společně udělat, abychom zabránili tomu, aby se dostal na pobřeží?”

“Další část skládačky”

Jiaying Zhao, docent a vedoucí kanadského výzkumu na katedře psychologie UBC, studuje změny chování, zejména u lidí, kteří přijímají proklimatická opatření.

Chválí lidi, kteří jsou ochotni jednat, aby posbírali odpadky ze svých komunit, ale říká, že k systematické změně je zapotřebí další kolektivní akce, která pomůže zabránit tomu, aby určité typy odpadků, jako jsou plasty na jedno použití, skončily v oceánu.

“To je druhá část skládačky,” řekla o účasti na protestech a psaní dopisů firmám nebo politikům, kteří obhajují změny v politice.

Isabella Bertold doufá, že bude součástí této systémové změny.

Jednatřicetiletý Vancouverčan vyrostl na oceánu a stal se olympionikem v plachtění. Ona pořád závodí profesionálně a také je profesionální silniční cyklista.

Během plavby na olympijských hrách v Riu 2016, kde bylo znečištění vody hlavním problémem, si uvědomila, že musí být součástí řešení.

“Tohle mě na chvíli zasáhlo,” řekla

Od té doby se Bertold svým hlasem jako sportovkyně snaží inspirovat ke snižování odpadu u společností a organizací, ve kterých se angažuje, jako např. SailGP.

Mezinárodní liga plachtění na katamaránu je o rychlosti v exotických lokalitách, ale týmy získávají body také tím, že mají nejnižší uhlíkovou stopu a snižují odpad v komunitách, které navštěvují.

“Je to jen o snaze nebýt součástí většího problému a snažit se řídit změnu,” řekla.

Bertold také sleduje její vlastní použití plastů a sbírá odpadky, stejně jako Schepens a Papineau, protože to prostě nevidí a ignoruje je.

“Pokud se zavážeme, že to uděláme a ukážeme, jak to zapadáme do našich životů, doufejme, že dokážeme ovlivnit a povzbudit některé naše fanoušky a následovníky, aby udělali totéž.”

Source link

Leave a Comment