Fed up with federal agency delays, air passengers turn to courts for compensation instead


Mnoho Kanaďanů, jejichž cestovní plány byly vykolejeny v důsledku zpoždění nebo zrušení letu, se obrací na soudy, místo aby čekali na vyřízení jejich stížností agenturou odpovědnou za prosazování pravidel odškodnění.

Kanadská dopravní agentura (CTA) – kvazi-soudní tribunál a regulátor, který má za úkol urovnávat spory mezi leteckými společnostmi a zákazníky – se zabývá nevyřízenými stížnostmi cestujících v letecké dopravě. od roku 2019, kdy vstoupily v platnost nové předpisy.

Tyto předpisy vyžadují, aby letecká společnost odškodnila cestující, když je let zpožděn nebo zrušen z důvodu, který je pod kontrolou letecké společnosti.

Toto nahromadění narostlo po hektické letní cestovní sezóně způsobené částečně nárůstem letecké dopravy po propadu pandemie.

Letecká doprava vzrostla během léta po útlumu během vrcholu pandemie. Stejně tak počet stížností cestujících v letecké dopravě. (Nathan Denette/The Canadian Press)

Úředníci CTA řekl v listopadu parlamentnímu výboru že se agentura pokouší vyřešit více než 30 000 stížností. Dodala, že někteří stěžovatelé mohou čekat na vyřešení svých případů až 18 měsíců.

To je příliš dlouho pro Kevina Smitha z Gatineau, Que., který vzal věci do svých rukou tím, že svůj případ předal soudu pro drobné nároky.

Smith podal stížnost u CTA v únoru poté, co byl let z Vancouveru do Ottawy na Silvestra zrušen a přerezervován na další den.

“Čekat věčně, až vláda zasáhne a něco s tím udělá, když slíbila, že to udělá, cítíte se tak nějak bezmocní,” řekl Smith.

(CBC)

Poté, co čekal osm měsíců, než CTA vyřeší jeho případ, podal Smith v září žalobu u soudu pro drobné nároky. Jen o několik týdnů později mu letecká společnost oznámila, že se vyrovná mimosoudně.

Smith řekl, že je rád, že se „konečně něco stalo“, ale stále je frustrovaný tím, že proces CTA nepřinesl včasné výsledky.

“Jaký je účel celé této vládní agentury, aby vůbec existovala, když mě budete ignorovat, jak se zdá navždy?” řekl Smith.

David Chin z Ottawy měl podobnou zkušenost – a také se rozhodl nečekat na CTA.

Chinův let byl v červenci zpožděn o více než tři hodiny; v září podal stížnost k ČTA. Když se doslechl o nedodělcích agentury, rozhodl se, že nebude dlouho čekat.

“Nedostal bych od nich výsledky ani pomoc, kterou bych od nich potřeboval,” řekl. “Tak jsem se rozhodl vzít věc do svých rukou a jít místo toho jinou cestou.”

V listopadu podal Chin svůj případ k soudu pro drobné nároky a o několik dní později obdržel mimosoudní vyrovnání.

Podání žaloby u soudu přináší rizika: právník

Ačkoli to přineslo rychlejší výsledky než čekání na CTA, ani projít soudy nebyl jednoduchý úkol, řekl Chin. Musel „proskočit spoustu obručí,“ řekl – například najmout někoho, kdo by doručil právní dokumenty do právní kanceláře letecké společnosti v jiném městě, což vyžaduje zákon.

Sylvie De Bellefeuille, právnička quebecké advokátní skupiny Option consommateurs, uvedla, že jít k soudu pro drobné nároky je vždy hazard.

“Když jdeme k soudu, nikdy s jistotou nevíme, jaký bude rozsudek. Takže existuje riziko. Vždy existuje riziko, když podáváme stížnost,” řekla.

De Bellefeuille také řekl, že pokud se letecká společnost rozhodne napadnout nárok u soudu, může trvat roky, než se případ dostane do systému.

CTA říká, že podnikla kroky ke snížení počtu nevyřízených věcí, mimo jiné „dávkováním“ stížností ze stejných letů, aby se vyřešilo více problémů najednou.

Agentura říká, že také provádí revizi svého systému zpracování stížností, aby urychlila dobu zpracování.

“Předpokládáme, že tato probíhající revize bude i nadále přinášet příležitosti pro efektivitu procesů a automatizaci,” stojí v prohlášení CTA.

Když byl dotázán, co by vláda mohla udělat, aby pomohla zkrátit čekací doby v CTA, mluvčí úřadu ministra dopravy Omara Alghabry poukázal na 11 milionů dolarů vyčleněných v rozpočtu na rok 2022 na vyřešení nedodělků.

“Naší prioritou je zajistit, aby Kanaďané mohli cestovat bezpečně a hladce, a budeme pokračovat ve spolupráci s našimi partnery a klíčovými lídry v leteckém průmyslu,” uvedl mluvčí v e-mailu.

Ministr dopravy Omar Alghabra povstal během období otázek v Dolní sněmovně na Parliament Hill dne 16. prosince 2021. (Patrick Doyle/The Canadian Press)

De Bellefeuille ale řekl, že cestující si budou nadále stěžovat, pokud nebudou posílena pravidla. Poukázala na to, že důkazní břemeno, že letecká společnost nedodržela předpisy, nese cestující, který podává stížnost, ale tento cestující se musí spoléhat na informace poskytnuté leteckou společností, když je let přerušen.

„Kdyby to bylo na letecké společnosti, aby to dokázala [the regulations] byly aplikovány správně, byl by to, věřím, spravedlivější boj,“ řekla.

CTA má možnost pokutovat letecké společnosti až 25 000 USD, pokud nedodržují předpisy na ochranu cestujících v letecké dopravě. Agentura ale tvrdí, že od roku 2019, kdy nařízení vstoupila v platnost, udělila pouze 25 pokut.

De Bellefeuille navrhl, aby CTA mohla uložit více pokut ve snaze zajistit větší dodržování.Source link

Leave a Comment