B.C. gentleman train robber Bill Miner inspires art in all its forms


Bill Miner je legendární jméno v některých částech BC – zejména ve vnitrozemí provincie, kde byl notoricky známý vlakový lupič zadržen policií před více než 115 lety.

Jeho příběh inspiroval několik knih, oceněný film a dokonce i několik písní.

Známý jako Šedá liška a Gentleman Bandit, Minerův život ve zločinu začala v USA v roce 1800. Byl známý tím, že vykrádal dostavníky, které někdy vozily balíčky na dlouhé cesty, byl dopaden a nakonec v roce 1881 odsouzen na 25 let do kalifornské věznice.

Když v roce 1902 vyšel z vězení, vlaky z velké části nahradily dostavníky. A tak svůj typický cíl nahradil novým.

Podle federální vládaMiner okradl vlaky CP Rail v BC v roce 1904 a 1906. Na jaře 1906 byl zajat poblíž Kamloops, BC, souzen, odsouzen a odsouzen na doživotí ve federální věznici s nejvyšší ostrahou v New Westminsteru.

Ale 8. srpna 1907 Miner utekl. Vrátil se do USA, kde pokračoval v vykrádání vlaků.

Miner byl nakonec dopaden a zemřel ve vězení.

Film, písničky

Celovečerní film o záletech vlakového lupiče byl propuštěn v roce 1982, v hlavní roli s Richardem Farnsworthem.

Šedá liška získal sedm cen Genie, které oceňují nejlepší v kanadském filmu od roku 1980 do roku 2012.

Farnsworth byl za svou roli nominován na Zlatý glóbus.

“Když [director Phillip] Borsos myslel na druh mýtických krajin Britské Kolumbie a kanadského západu, tato postava Billa Minera se ukazuje… jako lidový hrdina,“ řekl filmový kritik Tom McSorley.

CBC Radio Specials49:01Všichni na palubě: Cesta napříč Kanadou Jedno vlakové auto po druhém

Ikonická kanadská železnice se táhne desítky tisíc kilometrů od pobřeží k pobřeží. Dopad těchto linií, ponořených do historie, stále pociťujeme v našich životech a naší identitě. Připojte se k moderátorce Melody Jacobson a producentce Caroline Chan v programu, který se vydá mimo koleje a prozkoumáte příběhy naší železnice. Setkáte se s prvními národy, které se sjednocují poté, co je železnice donutila se oddělit, a také s čínskými Kanaďany připomínajícími své předky, kteří stavěli koleje.

Byl považován za něco jako typ Robina Hooda. Je to taková mytologie lidových hrdinů, která ho podle mě obklopuje, protože je to jako přilepit ji k muži.”

Film zkoumal, jak Minerův přechod od vykrádání dostavníků k vlakům ilustroval tuto konkrétní dobu v technologické historii.

“Jak sám Bill Miner říká: ‘Profesionál se vždy specializuje’,” řekl McSorley.

O legendu Billa Minera se zajímal i kanadský folkový zpěvák Paul Valdemar Horsdal, profesionálně známý jako Valdy. Navázal partnerství se skladatelem Garym Fjellgaardem a během pouhých dvou dnů poté, co se rozhodli napsat píseň na počest Minera, jednu měli.

“Billy byl určitě jedním z mých hrdinů,” řekl Fjellgaard. “Prostě představoval svobodu.”

Píseň se objevila na společném albu Valdy a Fjellgaarda, Uchazeči 2: Stále v provozu.

V roce 2017 pověřil Kamloops Music Collective skladatele Roberta Buckleyho, aby napsal píseň o Minerovi pro případné použití při výuce studentů hudby jak o hudbě, tak o místní historii.

Výsledkem bylo orchestrální číslo s názvem Legenda o Billy Minerovi.Source link

Leave a Comment