Large rockfall found on Snowpatch Spire in southeast B.C. will change park forever: climber


Horský průvodce James Madden minulý týden letěl nad Snowpatch Spire v Bugaboo Provincial Park v BC a zkoumal povětrnostní podmínky, když uviděl oblaka prachu.

Poté pořídil fotografie obrovského skalního pádu na severovýchodní straně ikonického vrcholu v jihovýchodním rohu provincie, což šokovalo lezeckou komunitu.

“Bylo to překvapení,” řekl. “Vidět něco tak velkého je docela překvapivé.”

Madden, který park používá téměř 20 let, uvedl, že uvolněné kameny, které po něm zůstanou, budou v nadcházejících letech představovat nebezpečí pro každého, kdo bude v této oblasti chodit.

“Z horolezeckého průmyslu to navždy změní Bugaboos,” řekl.

Do provinčního parku v pohoří Purcell se každoročně vypravují horolezci z celého světa. Snowpatch Spire, vysoký více než 3000 metrů, je považován za středobod pohoří Bugaboos a je známou žulovou alpskou oblastí.

Tim McAllister, který parkem také vede, řekl, že pocítil zděšení, když se dozvěděl o pádu skály.

“Byla to tak velká událost, která zničila velmi slavnou a krásnou památku,” řekl. “Je to navždy zjizvená Snowpatch Spire.”

McAllister řekl, že zatímco desítky lezeckých cest na západní straně věže jsou stále nedotčené, byl to “zvláštní kus”, který spadl. Řekl, že jeho přítel Will Stanhope, horolezec a horský vůdce, volně přelezl cestu Tom Egan Memorial Route s partnerem Mattem Segalem, která je nyní pryč.

“Stalo se to jedním z největších výstupů roku, ne-li desetiletí,” řekl.

Zasněžená sada horských vrcholů.
Snowpatch Spire je vidět v pozadí, jak horolezci překračují nedaleký vrchol v Bugaboo Provincial Park na jihovýchodě př.n.l. (BC Parks)

Marc Piche, který je spoluautorem několika průvodců o Bugaboos, řekl, že Snowpatch Spire byla jednou z posledních věží, na které se v pohoří dalo vyšplhat.

Některé z cest, které vypadly, byly „světové třídy“, včetně jedné, která je považována za jednu z nejtěžších alpských skal na světě, řekl.

“Vyžadovalo to hodně historie,” řekl Piche o pádu skály. Řekl také, že i když byl pád skály šokující, nebylo to úplně překvapivé.

“Bugaboos mají za sebou dlouhou historii velkých skalních pádů,” řekl. “Zdá se, že je nevyhnutelné, že v horách, zejména na Bugaboos, budou vždy velké události s padajícími kameny.”

Drew Brayshaw, horolezec a hlavní hydrolog a geolog ze Statlu Environmental Consulting, uvedl, že pád skály ovlivnil asi tucet výstupů.

Odhaduje, že to bylo zhruba 30 000 až 50 000 metrů krychlových.

I když je to velké, řekl, bledne ve srovnání s jinými nedávnými kameny v Britské Kolumbii.

Dva sesuvy půdy na Joffre Peak v Joffre Lakes Provincial Park měl v roce 2020 celkový objem pět milionů kubických metrů, uvádí analýza zveřejněná v Journal of the International Consortium on Landslides.

Obecně Brayshaw řekl, že horský permafrost odtává kvůli změně klimatu.

V oblasti došlo k “velkým teplotním výkyvům”, které vytvořily trhliny v žule, které se rozšiřují, jak voda zamrzá, což způsobuje odlomení částí horniny, dodal.

“Četnost sesuvů hor se zvyšuje a přímo to souvisí se změnou klimatu a táním alpského permafrostu,” řekl.


Tento příběh byl vytvořen s finanční pomocí Meta-Canadian Press News Fellowship, která není zapojena do redakčního procesu.

Source link

Leave a Comment