Police urge travellers to buckle up on buses after fatal B.C. crash


Důstojník RCMP, který vyzpovídal přeživší smrtelnou štědrovečerní havárii autobusu poblíž Merritt, BC, říká, že je čas, aby cestující zahodili svůj falešný pocit bezpečí v autobusech a připoutali se.

“Myslím, že existuje mylná představa, že protože autobusy jsou tak velké, že když se srazí, jsou tak vysoko, budou v pořádku,” Const. James Ward řekl v rozhovoru ve čtvrtek.

“Ale to není ta událost, jak jsme viděli tady, pokud se má autobus převrátit.”

Vyšetřovatelé RCMP v prohlášení uvedli, že autobus jel na západ z Kelowny směrem na Merritt, když sjel ze silnice, přejel střední čáru a převrátil se na bok a zastavil se ve východních pruzích.

Zemřeli čtyři lidé a desítky byly zraněny. Policie uvedla, že má podezření, že svou roli sehrála extrémně namrzlá vozovka.

V prohlášení se uvádí, že autobus provozovaný společností Ebus se sídlem v Albertě měl bezpečnostní pásy, ale “bohužel se zdá, že je většina cestujících neměla.”

“Z mluvení s některými oběťmi vím, že většina z nich byla lehce zraněna,” řekl Ward v rozhovoru. “Ti, kteří neměli bezpečnostní pásy, utrpěli vážná zranění.”

“Jen pár sekund, aby se zabránilo zranění”

Ward řekl, že volá po kulturní změně, která posílí důležitost připoutanosti v autobusech, která jde nad rámec vymáhání práva.

“Jak platí zákon, pokud je sedadlo vybaveno bezpečnostním pásem, měli byste jej používat. Bohužel pokus o prosazení toho je téměř nemožný,” řekl Ward.

Řekl, že řidiči autobusů nemají donucovací pravomoci a policie často nevidí dovnitř autobusu, když je v pohybu.

“Zákon platí pouze v případě, že je vozidlo v pohybu, takže pokud zastavíme autobus a půjdeme po něm, abychom ho zkontrolovali, díky zastavení autobusu zákon o bezpečnostních pásech již neplatí.” řekl.

Místo toho, řekl Ward, potenciálním řešením by bylo pro řidiče autobusů, jako jsou letušky, aby se ujistili, že jsou všichni připoutáni, než se vozidlo začne pohybovat.

Obhájce bezpečnosti autobusů Gary Lillico řekl, že otázku bezpečnostních pásů prosazuje už roky.

V roce 2018 zahájil petici požadující, aby Transport Canada instalovala tříbodové břišní a ramenní bezpečnostní pásy na každý kanadský školní autobus a zákonně vyžadovala, aby je děti nosily na palubě.

“Je to jen pár sekund, abychom zabránili zranění a možná zachránili život,” řekl v rozhovoru. “Nechápu, jak by někdo nechtěl mít bezpečnostní pás.”

Lillico, bývalý řidič školního autobusu, řekl, že se setkal se záchranáři, hasiči, policií, lékaři, personálem pohotovosti a učiteli, aby diskutovali o důležitosti používání bezpečnostních pásů.

“Nikdy jsem opravdu nepotkal nikoho, kdo by (pro nošení bezpečnostních pásů) neobhajoval, kromě několika trollů na jedné z facebookových stránek, ale to je tak vše,” řekl.

“Je to tak trochu bez rozmyslu.”Source link

Leave a Comment